Dilettáns improvizáció, amit Orbánék művelnek
– írta Facebook-oldalán az MSZP frakcióvezetője a kormány új, rezsinövelő intézkedéseiről. Tóth Bertalan szerint az Orbán-kormány elhibázott gazdaságpolitikája által gerjesztett infláció, a 400 forintos euró árfolyam önmagában is jelentős terhet tesz minden magyar családra, ezért érthetetlen, hogy az áram árának emelésével miért akarnak még külön sarcot is kivetni az emberekre.
Szükségesnek tartom annak magyarázatát, hogy miért akarja az Orbán-kormány világpiaci áron adni a paksi áramot
– írta Tóth, aki a parlamenti kérdést is intézett Orbán Viktor miniszterelnökhöz az ügyben.
A szocialista politikus szerint Paks jelenleg is képes ellátni az egész lakosságot árammal, nagyjából 12 forintos kilowattóránkénti áron, ezért kérdéses, hogy mi szükség van az árampiaci szabályok megváltoztatására, vagyis arra, hogy az átlagfogyasztás feletti rész után a piaci árat kelljen fizetni.
A Paksi Atomerőműben termelt villamos energia mennyisége meghaladja a lakossági, azaz a rezsicsökkentésre jogosultak szükségleteit. – írta Tóth. 2020-ban a hazai lakosság áramfelhasználása – a KSH adatai szerint – 11,73 gigawattóra (GWh) volt, míg az atomerőmű termelése – a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint – ennél jóval nagyobb, 16,1 GWh. Minden 1 GWh áram után 11,5 millió, vagyis kilowattóránként 11,493 forint folyt be a Paksi Atomerőműhöz.
Az MSZP-s politikus kíváncsi arra is, hogy miért miért fenyeget Németh Szilárd kormányzati rezsifelelős azzal, hogy 10-12-szeres áron adják majd az áramot.